Vishay/Dale RWR89N1R30FRB12
RWR89N1R30FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1R30FRB12
Brief Description
RES 1.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1R30FRB12.pdf
Availability of RWR89N1R30FRB12
QUANTITY
RWR89N1R30FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1R30FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1R30FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1R30FRB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1R30FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1R30FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N1R30FRB12
Connector Quick Connect Tab 0.060" (1.52mm) Solder datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
IC SW OVERVOLT PROT 8-TDFN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADP2105Z 1.8V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
25+25 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TL, SEAT, 5PR 10COL VERT MEZZ datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf