Vishay/Dale RWR89N1R50FRS73
RWR89N1R50FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1R50FRS73
Brief Description
RES 1.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1R50FRS73.pdf
Availability of RWR89N1R50FRS73
QUANTITY
RWR89N1R50FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1R50FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N1R50FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1R50FRS73
Related LinksRWR89N1, RWR89N1R50FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1R50FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N1R50FRS73
RES ARRAY 7 RES 6.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PIN KEYING FOR BOX CONNECT datasheet.pdf
IC HEX INV LEVEL SHIFTER 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 18pF 120 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf