Vishay/Dale RWR89N2150FRS70
RWR89N2150FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2150FRS70
Brief Description
RES 215 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2150FRS70.pdf
Availability of RWR89N2150FRS70
QUANTITY
RWR89N2150FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2150FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N2150FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2150FRS70
Related LinksRWR89N2, RWR89N2150FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2150FRS70 Details Description
Related parts for RWR89N2150FRS70
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
ADPT DIP40/QFP44 ALTERA DEVICES datasheet.pdf
LIGHT PIPE TRI LEVEL W/SHIELD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf