Vishay/Dale RWR89N21R8FSB12
RWR89N21R8FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N21R8FSB12
Brief Description
RES 21.8 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N21R8FSB12.pdf
Availability of RWR89N21R8FSB12
QUANTITY
RWR89N21R8FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N21R8FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N21R8FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.8
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N21R8FSB12
Related LinksRWR89N2, RWR89N21R8FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N21R8FSB12 Details Description
Related parts for RWR89N21R8FSB12
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 30A TO247AC datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4362-F datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf