Vishay/Dale RWR89N28R7FRS73
RWR89N28R7FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N28R7FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N28R7FRS73.pdf
Availability of RWR89N28R7FRS73
QUANTITY
RWR89N28R7FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N28R7FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N28R7FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N28R7FRS73
Related LinksRWR89N2, RWR89N28R7FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N28R7FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N28R7FRS73
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
MINITEK UNSHROUDED HDR S-TRAIGHT datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 16DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 800MA 277VAC 250VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD POLY KNIT 3" 270PC datasheet.pdf