Vishay/Dale RWR89N28R7FSB12
RWR89N28R7FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N28R7FSB12
Brief Description
RES 28.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N28R7FSB12.pdf
Availability of RWR89N28R7FSB12
QUANTITY
RWR89N28R7FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N28R7FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N28R7FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)