Vishay/Dale RWR89N2R00FRB12
RWR89N2R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R00FRB12
Brief Description
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R00FRB12.pdf
Availability of RWR89N2R00FRB12
QUANTITY
RWR89N2R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R00FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R00FRB12
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N2R00FRB12
CONN EDGE DUAL .100 R/A 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO220-7 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
PROBE TIPS BENT 4/PC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.26A 130 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf