Vishay/Dale RWR89N2R21FRS73
RWR89N2R21FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R21FRS73
Brief Description
RES 2.21 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R21FRS73.pdf
Availability of RWR89N2R21FRS73
QUANTITY
RWR89N2R21FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R21FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R21FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R21FRS73
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R21FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R21FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N2R21FRS73
IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 150X55MM 100VAC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 13.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL .100" GOLD datasheet.pdf