Nichicon UPM2W4R7MHD1TO
UPM2W4R7MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM2W4R7MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPM2W4R7MHD1TO.pdf
Availability of UPM2W4R7MHD1TO
QUANTITY
UPM2W4R7MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2W4R7MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPM2W4R7MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2W4R7MHD1TO
Related LinksUPM2W4R, UPM2W4R7MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2W4R7MHD1TO Details Description
Related parts for UPM2W4R7MHD1TO
IC REG LDO -15V 1.5A TO3-2 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3.2W AB 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.1A 140 MOHM TH datasheet.pdf
FERRITE BEAD 85OHMS RADIAL LEAD datasheet.pdf
PLUG DUMMY MINI 2-3 COND BLACK datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4NPT 4.5V OVP datasheet.pdf
2MM FB,ASY,HDR,SIG,4R,192,SL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf