Vishay/Dale RWR89N2R52BRBSL
RWR89N2R52BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R52BRBSL
Brief Description
RES 2.52 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R52BRBSL.pdf
Availability of RWR89N2R52BRBSL
QUANTITY
RWR89N2R52BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R52BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R52BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R52BRBSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R52BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R52BRBSL Details Description
Related parts for RWR89N2R52BRBSL
ADM34S/AE34G/X datasheet.pdf
FERRITE BEAD 45 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
RES 15 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KIT DEV LCD DISPLAY 320X240 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf