Vishay/Dale RWR89N2R52BRRSL
RWR89N2R52BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R52BRRSL
Brief Description
RES 2.52 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R52BRRSL.pdf
Availability of RWR89N2R52BRRSL
QUANTITY
RWR89N2R52BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R52BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R52BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.52
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R52BRRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R52BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R52BRRSL Details Description
Related parts for RWR89N2R52BRRSL
CONTACT PIN 16-18AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
COIL CHOKE 15MH 1.9A PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FBCON PA CG/M12 4WAY LIMITER datasheet.pdf
HYBR.CAB. ASSY,AC,200M,FO+POW-MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf