Vishay/Dale RWR89N3010FRBSL
RWR89N3010FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3010FRBSL
Brief Description
RES 301 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3010FRBSL.pdf
Availability of RWR89N3010FRBSL
QUANTITY
RWR89N3010FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3010FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N3010FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3010FRBSL
Related LinksRWR89N3, RWR89N3010FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3010FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N3010FRBSL
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.5A SYNC 10DFN datasheet.pdf