Vishay/Dale RWR89N36R5FRS70
RWR89N36R5FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N36R5FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N36R5FRS70.pdf
Availability of RWR89N36R5FRS70
QUANTITY
RWR89N36R5FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N36R5FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N36R5FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N36R5FRS70
Related LinksRWR89N3, RWR89N36R5FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N36R5FRS70 Details Description
Related parts for RWR89N36R5FRS70
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLK/BLK BOOT 7' datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 107K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-200' BLACK datasheet.pdf
RC NETWORK 10-SIP datasheet.pdf
Y-LEAD ADAPTER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A TO263AC datasheet.pdf