Vishay/Dale RWR89N37R4FSRSL
RWR89N37R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N37R4FSRSL
Brief Description
RES 37.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N37R4FSRSL.pdf
Availability of RWR89N37R4FSRSL
QUANTITY
RWR89N37R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N37R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N37R4FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N37R4FSRSL
Related LinksRWR89N3, RWR89N37R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N37R4FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N37R4FSRSL
DIODE ZENER 3.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CABLE 19POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf