Vishay/Dale RWR89N3920FSRSL
RWR89N3920FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3920FSRSL
Brief Description
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3920FSRSL.pdf
Availability of RWR89N3920FSRSL
QUANTITY
RWR89N3920FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3920FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N3920FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3920FSRSL
Related LinksRWR89N3, RWR89N3920FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3920FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N3920FSRSL
RELAY RF DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 30V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
LOG CMOS MLTIPLXR ANALOG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 20MA 108 OHM SMD datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf