Vishay/Dale RWR89N3R40FSB12
RWR89N3R40FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3R40FSB12
Brief Description
RES 3.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3R40FSB12.pdf
Availability of RWR89N3R40FSB12
QUANTITY
RWR89N3R40FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3R40FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N3R40FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3R40FSB12
Related LinksRWR89N3, RWR89N3R40FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3R40FSB12 Details Description
Related parts for RWR89N3R40FSB12
CONN HEADER LOPRO STR .100 20POS datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES 193 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf