Vishay/Dale RWR89N4480DSB12
RWR89N4480DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N4480DSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 448 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N4480DSB12.pdf
Availability of RWR89N4480DSB12
QUANTITY
RWR89N4480DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N4480DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N4480DSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)448
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N4480DSB12
Related LinksRWR89N4, RWR89N4480DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N4480DSB12 Details Description
Related parts for RWR89N4480DSB12
DIODE ZENER 20V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LASER MOUSE SENSOR 18-DIP datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 600A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 965K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG SHLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 0.5A 16DFN datasheet.pdf