Vishay/Dale RWR89N46R4FRB12
RWR89N46R4FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N46R4FRB12
Brief Description
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N46R4FRB12.pdf
Availability of RWR89N46R4FRB12
QUANTITY
RWR89N46R4FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N46R4FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N46R4FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N46R4FRB12
Related LinksRWR89N4, RWR89N46R4FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N46R4FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N46R4FRB12
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CABLE HANGER NATURAL NYLON 1" datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 29.4A 2 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/8NPT 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
3300UF 25V 16X31MM 105C 4000H datasheet.pdf