Vishay/Dale RWR89N46R4FSRSL
RWR89N46R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N46R4FSRSL
Brief Description
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N46R4FSRSL.pdf
Availability of RWR89N46R4FSRSL
QUANTITY
RWR89N46R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N46R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N46R4FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N46R4FSRSL
Related LinksRWR89N4, RWR89N46R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N46R4FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N46R4FSRSL
CONN SHROUD 16POS BLACK IDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 20MA datasheet.pdf
FUSE 350A 1250V 2KN/110 AR CU datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OPTO SENSOR PHOTO 5MM NPN L/DON datasheet.pdf