Vishay/Dale RWR89N49R9FSS70
RWR89N49R9FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N49R9FSS70
Brief Description
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N49R9FSS70.pdf
Availability of RWR89N49R9FSS70
QUANTITY
RWR89N49R9FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N49R9FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N49R9FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N49R9FSS70
Related LinksRWR89N4, RWR89N49R9FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N49R9FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N49R9FSS70
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERMINAL BLK 5POS 5MM VERT BLUE datasheet.pdf
VARISTOR MODULE datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 76MM datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 43 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf