Vishay/Dale RWR89N54R9FRBSL
RWR89N54R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N54R9FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N54R9FRBSL.pdf
Availability of RWR89N54R9FRBSL
QUANTITY
RWR89N54R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N54R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N54R9FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N54R9FRBSL
Related LinksRWR89N5, RWR89N54R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N54R9FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N54R9FRBSL
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MEGOHMMETER HND CRANKD 1000V datasheet.pdf
PROPORT RJ45 AC 8POS datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf