Vishay/Dale RWR89N61R9FRS70
RWR89N61R9FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N61R9FRS70
Brief Description
RES 61.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N61R9FRS70.pdf
Availability of RWR89N61R9FRS70
QUANTITY
RWR89N61R9FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N61R9FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N61R9FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N61R9FRS70
Related LinksRWR89N6, RWR89N61R9FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N61R9FRS70 Details Description
Related parts for RWR89N61R9FRS70
CONN HEADER 20POS VERT W/O PEGS datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48SQFP datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX RD LC 1.2" 5X7 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2A 42 MOHM SMD datasheet.pdf