ITT Cannon, LLC KPT06E22-41SDZ
KPT06E22-41SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E22-41SDZ
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06E22-41SDZ.pdf
Availability of KPT06E22-41SDZ
QUANTITY
KPT06E22-41SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E22-41SDZ
Internal Part NumberEIS-KPT06E22-41SDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E22-41SDZ
Related LinksKPT06E2, KPT06E22-41SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E22-41SDZ Details Description
Related parts for KPT06E22-41SDZ
VARIABLE TRANSFORMER 132V 2.5A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA LL34 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
DAUGHTER BOARD PICDEM PIC24F datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .5MM DUAL SMT datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 34POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 4COL datasheet.pdf