Vishay/Dale RWR89N61R9FRS73
RWR89N61R9FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N61R9FRS73
Brief Description
RES 61.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N61R9FRS73.pdf
Availability of RWR89N61R9FRS73
QUANTITY
RWR89N61R9FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N61R9FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N61R9FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N61R9FRS73
Related LinksRWR89N6, RWR89N61R9FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N61R9FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N61R9FRS73
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 80 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 120MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CB BTS WR 12 ASY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 1206 datasheet.pdf