Vishay/Dale RWR89N63R0FRB12
RWR89N63R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N63R0FRB12
Brief Description
RES 63 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N63R0FRB12.pdf
Availability of RWR89N63R0FRB12
QUANTITY
RWR89N63R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N63R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N63R0FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N63R0FRB12
Related LinksRWR89N6, RWR89N63R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N63R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N63R0FRB12
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 75MHZ 250MA SMD datasheet.pdf
ELEMENT STUB FOR MAG-1 BASES datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
IC 8BIT PRIORITY ENCODER 16TSSOP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf