Vishay/Dale RWR89N68R1FSB12
RWR89N68R1FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N68R1FSB12
Brief Description
RES 68.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N68R1FSB12.pdf
Availability of RWR89N68R1FSB12
QUANTITY
RWR89N68R1FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N68R1FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N68R1FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N68R1FSB12
Related LinksRWR89N6, RWR89N68R1FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N68R1FSB12 Details Description
Related parts for RWR89N68R1FSB12
RES SMD 25.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V OE SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
D4SL-N2RDA-DN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf