Vishay/Dale RWR89N7870BSBSL
RWR89N7870BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N7870BSBSL
Brief Description
RES 787 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N7870BSBSL.pdf
Availability of RWR89N7870BSBSL
QUANTITY
RWR89N7870BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N7870BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N7870BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N7870BSBSL
Related LinksRWR89N7, RWR89N7870BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N7870BSBSL Details Description
Related parts for RWR89N7870BSBSL
CONN HEADER .100 SNGL STR 3POS datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 3MM RT ANG SMD datasheet.pdf
COVER DUCT .75" PVC LT GRAY 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 350KHZ 8SON datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 600A 3TOWER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
150UF 35V 12.5X44.5 125C AXI datasheet.pdf