Vishay/Dale RWR89N7R68FRBSL
RWR89N7R68FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N7R68FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.68 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N7R68FRBSL.pdf
Availability of RWR89N7R68FRBSL
QUANTITY
RWR89N7R68FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N7R68FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N7R68FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N7R68FRBSL
Related LinksRWR89N7, RWR89N7R68FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N7R68FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N7R68FRBSL
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
60702A201 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 18MM datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 41.073K OHM 0.6W 0.05% RAD datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf