Vishay/Dale RWR89N87R6BSB12
RWR89N87R6BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N87R6BSB12
Brief Description
RES 87.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N87R6BSB12.pdf
Availability of RWR89N87R6BSB12
QUANTITY
RWR89N87R6BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N87R6BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N87R6BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N87R6BSB12
Related LinksRWR89N8, RWR89N87R6BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N87R6BSB12 Details Description
Related parts for RWR89N87R6BSB12
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.55A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 17V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf