Vishay/Dale RWR89N93R1FRS70
RWR89N93R1FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N93R1FRS70
Brief Description
RES 93.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N93R1FRS70.pdf
Availability of RWR89N93R1FRS70
QUANTITY
RWR89N93R1FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N93R1FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N93R1FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N93R1FRS70
Related LinksRWR89N9, RWR89N93R1FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N93R1FRS70 Details Description
Related parts for RWR89N93R1FRS70
CAP TANT 120UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC COMPONENT DUALFALC 160-LBGA datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 35 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 120SPS 10UMAX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5VIN 5VOUT 1W datasheet.pdf