Vishay/Dale RWR89NR133FRB12
RWR89NR133FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR133FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.133 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR133FRB12.pdf
Availability of RWR89NR133FRB12
QUANTITY
RWR89NR133FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR133FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR133FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.133
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR133FRB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR133FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR133FRB12 Details Description
Related parts for RWR89NR133FRB12
CONN HEADER 15POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 7.8VC SOD923 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT 1850-1990MHZ 3.5DBI N FEMALE datasheet.pdf
FUSE 224A 400V GG/GL SIZE 1 datasheet.pdf