Vishay/Dale RWR89NR150FRRSL
RWR89NR150FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR150FRRSL
Brief Description
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR150FRRSL.pdf
Availability of RWR89NR150FRRSL
QUANTITY
RWR89NR150FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR150FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR150FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR150FRRSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR150FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR150FRRSL Details Description
Related parts for RWR89NR150FRRSL
IC FPGA 249 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 74MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SLIC 1CH SWREG 63DB 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C 10MSOP datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 25A 32VDC datasheet.pdf