Vishay/Dale RWR89NR249FSS73
RWR89NR249FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR249FSS73
Brief Description
RES 0.249 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR249FSS73.pdf
Availability of RWR89NR249FSS73
QUANTITY
RWR89NR249FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR249FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89NR249FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR249FSS73
Related LinksRWR89NR, RWR89NR249FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR249FSS73 Details Description
Related parts for RWR89NR249FSS73
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 19POS datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf