Vishay/Dale RWR89NR274FRB12
RWR89NR274FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR274FRB12
Brief Description
RES 0.274 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR274FRB12.pdf
Availability of RWR89NR274FRB12
QUANTITY
RWR89NR274FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR274FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR274FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.274
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR274FRB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR274FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR274FRB12 Details Description
Related parts for RWR89NR274FRB12
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 100MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN PCB 34POS .100 DL 2.8MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC COMP R-R CMOS 280MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.261 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf