Vishay/Dale RWR89NR301FSRSL
RWR89NR301FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR301FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.301 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR301FSRSL.pdf
Availability of RWR89NR301FSRSL
QUANTITY
RWR89NR301FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR301FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR301FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR301FSRSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR301FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR301FSRSL Details Description
Related parts for RWR89NR301FSRSL
TOOL HAND STRIPPER 8-34AWG datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT LV 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES BLADE ATO 430 OHM 1% 0.4W datasheet.pdf
GRIP TIE 15X.75" ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf