Vishay/Dale RWR89NR316FRB12
RWR89NR316FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR316FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.316 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR316FRB12.pdf
Availability of RWR89NR316FRB12
QUANTITY
RWR89NR316FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR316FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR316FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR316FRB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR316FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR316FRB12 Details Description
Related parts for RWR89NR316FRB12
CONN RECEPT 20POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
TOPFET LOGIC LVL 50V TO220-5 datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT DUMMY SHELL SZ 28 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf