Vishay/Dale RWR89NR332FSS70
RWR89NR332FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR332FSS70
Brief Description
RES 0.332 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR332FSS70.pdf
Availability of RWR89NR332FSS70
QUANTITY
RWR89NR332FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR332FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89NR332FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.332
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR332FSS70
Related LinksRWR89NR, RWR89NR332FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR332FSS70 Details Description
Related parts for RWR89NR332FSS70
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD PCB datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSIA SO8 SMD datasheet.pdf
HEADER 3POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 95V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf