Vishay/Dale RWR89NR499DPB12
RWR89NR499DPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR499DPB12
Brief Description
RES 0.499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR499DPB12.pdf
Availability of RWR89NR499DPB12
QUANTITY
RWR89NR499DPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR499DPB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR499DPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR499DPB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR499DPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR499DPB12 Details Description
Related parts for RWR89NR499DPB12
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SW OVERVOLT PROT 8-TDFN datasheet.pdf
QUICKIE HEADER datasheet.pdf
SENSOR DIFF/REF DK ON 2M datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 212BGA datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING CUBE 100A datasheet.pdf