Vishay/Dale RWR89NR505BRB12
RWR89NR505BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR505BRB12
Brief Description
RES 0.505 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR505BRB12.pdf
Availability of RWR89NR505BRB12
QUANTITY
RWR89NR505BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR505BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR505BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.505
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR505BRB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR505BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR505BRB12 Details Description
Related parts for RWR89NR505BRB12
TRANS PNP 100V 5A SOT-223 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 3A 125V datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONV 2CH 48-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INVERT 16TSSOP datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR DF datasheet.pdf
PANEL RAIL FULL HEIGHT 90X24" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
MACH SCRW OVAL SLOT 10-32 10/PK datasheet.pdf
BLZP 5.08/12/180F SN BK BX datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf