Littelfuse 02173.15MXBP
02173.15MXBP picture photo
Mfg. Part Number
02173.15MXBP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02173.15MXBP.pdf
Availability of 02173.15MXBP
QUANTITY
02173.15MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02173.15MXBP
Internal Part NumberEIS-02173.15MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t17.72
ApprovalsBSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0224 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02173.15MXBP
Related Links02173., 02173.15MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
02173.15MXBP Details Description
Related parts for 02173.15MXBP
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf