Vishay/Dale RWR89NR698BRRSL
RWR89NR698BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR698BRRSL
Brief Description
RES 0.698 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR698BRRSL.pdf
Availability of RWR89NR698BRRSL
QUANTITY
RWR89NR698BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR698BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR698BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR698BRRSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR698BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR698BRRSL Details Description
Related parts for RWR89NR698BRRSL
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE-APK64A/ AE64G / APK64A datasheet.pdf
RES SMD 25.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 37.28VC SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.055GHZ 689TBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf