Vishay/Dale RWR89NR806FRB12
RWR89NR806FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR806FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR806FRB12.pdf
Availability of RWR89NR806FRB12
QUANTITY
RWR89NR806FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR806FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR806FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR806FRB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR806FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR806FRB12 Details Description
Related parts for RWR89NR806FRB12
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
UP.M datasheet.pdf
TAPE EMI SHIELDING 1/2" X 18YD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
BOARD PROTO W/SHT1X datasheet.pdf
HDM SAPR176F280O LM datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf