Vishay/Dale RWR89S1000FMB12
RWR89S1000FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1000FMB12
Brief Description
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1000FMB12.pdf
Availability of RWR89S1000FMB12
QUANTITY
RWR89S1000FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1000FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1000FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1000FMB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1000FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1000FMB12 Details Description
Related parts for RWR89S1000FMB12
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROLLER DPST 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/68 /K52 10% datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
Low Cost, High Performance Voltage Feedback, 325 MHz Amplifiers IC datasheet.pdf