Vishay/Dale RWR89S1021FRRSL
RWR89S1021FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1021FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1021FRRSL.pdf
Availability of RWR89S1021FRRSL
QUANTITY
RWR89S1021FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1021FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1021FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1021FRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1021FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1021FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S1021FRRSL
IC REG LDO 2.5V/1.8V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
IC LASR DRVR 622MBPS 5.5V 10MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1A SOT-223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23 datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 15 Position Solder datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf