Vishay/Dale RWR89S1050FRBSL
RWR89S1050FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1050FRBSL
Brief Description
RES 105 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1050FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1050FRBSL
QUANTITY
RWR89S1050FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1050FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1050FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1050FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1050FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1050FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1050FRBSL
CONN HEADER 14POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMPC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 7.7A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO262 datasheet.pdf
RES SMD 200KOHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMAJ datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 7 datasheet.pdf