Vishay/Dale RWR89S10R0FRB12
RWR89S10R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S10R0FRB12
Brief Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S10R0FRB12.pdf
Availability of RWR89S10R0FRB12
QUANTITY
RWR89S10R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S10R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S10R0FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S10R0FRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S10R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S10R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S10R0FRB12
CONN HOUSING 2MM 14POS datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER SMD 1-2GHZ datasheet.pdf
SENSOR 28CH 10MM 24VDC PNP datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM 0M3 MPO 24M datasheet.pdf