Vishay/Dale RWR89S10R0FSBSL
RWR89S10R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S10R0FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S10R0FSBSL.pdf
Availability of RWR89S10R0FSBSL
QUANTITY
RWR89S10R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S10R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S10R0FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S10R0FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S10R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S10R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S10R0FSBSL
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED INDICATOR 0.5W AMBER 4PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 64CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf