Vicor Corporation VI-B30-EV-F2
VI-B30-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B30-EV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VI-B30-EV-F2.pdf
Availability of VI-B30-EV-F2
QUANTITY
VI-B30-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B30-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-B30-EV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B30-EV-F2
Related LinksVI-B30, VI-B30-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B30-EV-F2 Details Description
Related parts for VI-B30-EV-F2
INSERT MALE 25POS CRIMP datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 14POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1210 datasheet.pdf
IC ETHERNET CTRLR W/SPI 44QFN datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 3POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
200 kHz, 1 A High-Voltage Step-Down Switching Regulator IC datasheet.pdf