Vishay/Dale RWR89S7R15FSBSL
RWR89S7R15FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S7R15FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S7R15FSBSL.pdf
Availability of RWR89S7R15FSBSL
QUANTITY
RWR89S7R15FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S7R15FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S7R15FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S7R15FSBSL
Related LinksRWR89S7, RWR89S7R15FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S7R15FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S7R15FSBSL
IC FLASH 4MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 90W datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 BLACK PLASTIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
070 MLC W-W CAP HSG 13P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf