Vishay/Dale RWR89S10R5BSS70
RWR89S10R5BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S10R5BSS70
Brief Description
RES 10.5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S10R5BSS70.pdf
Availability of RWR89S10R5BSS70
QUANTITY
RWR89S10R5BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S10R5BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S10R5BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S10R5BSS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S10R5BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S10R5BSS70 Details Description
Related parts for RWR89S10R5BSS70
GDT 600V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL T3 datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR/BUFFER 48-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ENCL LID DI-CAST RAL 9005 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
PMI CAP RED 15/32 MOUNT HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf